Ile zarabiają pracujący na Śląsku?

Regionalne Portale Pracy postanowiły przyjrzeć się bliżej wciąż rozwijającemu się rynkowi pracy na Śląsku. W tym celu przeprowadziły sondaż, w którym wzięło udział ponad 700 aktywnych zawodowo osób mieszkających w regionie. Pytania dotyczyły przede wszystkim zarobków, jednak ankieta pozwoliła również zbadać wpływ różnych czynników na ich wysokość. Wyniki, choć nieco zaskakujące, okazały się całkiem optymistyczne.

Mieszkańcy Śląska zarabiają dużo

Niestety aż 25% mieszkańców województwa śląskiego zarabia poniżej 1 500 zł, jednak pocieszający jest fakt, że równie liczna grupa ankietowanych (22%) otrzymuje pensje w wysokości 1 501-2 000 zł netto. Jeszcze więcej, bo powyżej 2 001 zł netto zarabia ponad połowa przebadanych, a to dobra informacja. Natomiast 13% respondentów może pochwalić się pensją powyżej 4 000 zł netto. Co ciekawe, wyniki badań pokazują, że to mężczyźni o 23% częściej niż kobiety zajmują kierownicze stanowiska, a co za tym idzie – pobierają wyższe pensje. 

Najwięcej na Śląsku zarabiają osoby pracujące w branży informatycznej i IT – 4 383 zł netto. Na drugim miejscu plasuje się bankowość i finanse z wynikiem 4 316 zł, a zaraz za nią media, PR, reklama i marketing – 4 122 zł netto. 

Co wpływa na wysokość zarobków? 

To jest bardzo ważne pytanie, ponieważ aż 73% badanych wyraziło niezadowolenie ze swoich zarobków. Badania natomiast udowadniają, że to właśnie wykształcenie ma najbardziej realny wpływ na ich wysokość. Są oczywiście na Śląsku osoby, zarabiające powyżej 6 000 zł netto. Tę grupę stanowią przede wszystkim właściciele firm (18%), specjaliści branży informatycznej (11%) oraz programiści (11%). Aż 37% osób z tej grupy ukończyło studia na kierunku ścisłym bądź technicznym. Nie bez znaczenia pozostaje także staż pracy, bo aż 41% ankietowanych przepracowało od 4-10 lat, a stażem 11-20 lat może pochwalić się zaledwie 28% pracowników. Jak się okazało, ważna jest również wielkość oraz lokalizacja miejsca pracy. Prawie połowa przebadanych (45%), która zadeklarowała zarobki na poziomie powyżej 6 000 zł pracuje w przedsiębiorstwach liczących powyżej 250 pracowników, a aż 71% z nich ma siedzibę w dużym mieście. 

Aby jeszcze bardziej rozjaśnić sytuację – osoby, które zarabiają poniżej 1 361 zł netto (15% respondentów), w znacznym stopniu posiadają wykształcenie zaledwie średnie (34%). Na dodatek są to osoby, które dopiero rozpoczynają kształtowanie swojej ścieżki zawodowej – 35% ma przepracowane od 1 roku do 3 lat, natomiast aż  24% staż pracy nie wynosił nawet jednego roku w dniu badania. Ponadto okazało się również, że 39% z tych osób zatrudnionych jest w małych firmach, liczących od 1 do 9 pracowników. Badania udowadniają, że już moment wyboru kierunku studiów ma realny wpływ na przyszłą karierę zawodową, dlatego warto tę decyzję przemyśleć i kształtować swoją przyszłość zgodnie z predyspozycjami – mówi Gabriela Pyjas, organizator badania i Content Manager portalu praca-katowice.info.

Podwyżki, premie i dodatki

Wyniki badań pokazują, że aż 41% pracowników mieszkających na Śląsku nigdy w życiu nie otrzymało podwyżki. Największa grupa osób (23%) otrzymuje podwyżki raz w roku. W grupie tej znalazło się 18% pracowników biurowych, 11% produkcyjnych, 10% fizycznych, 9% pracowników branży komputerowej i IT oraz tyle samo pracowników kadry zarządzającej. Co zadowalające, aż 61% respondentów deklaruje, że regularnie otrzymuje premie. Najczęściej jest to premia uznaniowa, którą pobiera 23%, a 17% z nich uzależniona jest od wyników w pracy. Natomiast 13% nie wie, od czego zależą przyznawane im pieniądze. 

W Polsce coraz popularniejsze są także pozafinansowe benefity, którymi pracodawcy obdarowują pracowników. Służbowy telefon otrzymało 20% ankietowanych, przenośny komputer 16% i tyle samo osób otrzymuje karnety na zajęcia sportowo-rekreacyjne. Prywatną opiekę medyczną oraz ubezpieczenia na życie otrzymało 13% ankietowanych. 

Ekspert radzi 

Bezpłatny e-book „Raport: zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku” można pobrać w całości ze strony Regionalnych Portali Pracy. Raport ten został wzbogacony o opinie i rady ekspertów, którzy sugerują, jak zaplanować ścieżkę zawodowej kariery, jakich błędów unikać, ubiegając się o podwyżkę oraz jak zarabiać więcej. Byli to przedstawiciele lokalnych firm z różnych branży, których rady mogą okazać się bardzo przydatne. 

E-book zawiera również informacje, które mogą przydać się pracodawcom. Bowiem ankietowani mogli wypowiedzieć się również na temat swoich przełożonych i okazało się, że aż 33% ma negatywną o swoim szefie. Ci, którzy nie mają, za powody podają: terminowe wypłaty, poczucie bezpieczeństwa, miłą atmosferę w pracy, a nawet... poczucie humoru i uśmiech przełożonego.